Sokkide valmistamine

Puuvillapõõsas

Kuidas tänapäeval sokk sünnib ehk kuidas käib sokkide valmistamine?

Kuidas näeb tänapäeval välja sokkide valmistamine? Kõik saab alguse puuvillapõõsa (Gossypium)
pehmetest, lumepallikesi meenutavatest
villapallidest. Täpsemalt on tegu puuvillaseemneid katvate tselluloosikiududega.
Igal seemnel võib olla kuni 700 katvat kiudu, mis polegi sisuliselt muud kui majanduslikult tarvitatavad puuvillakiud, näiteks sokkide valmistamiseks.

puuvillapõld

Puuvillapõõsad kasvavad troopilistel ja
lähistroopilistel aladel. Neid on kokku ligi
40 liiki, millest tootjad eelistavad nelja,
millel on pikem ja kvaliteetsem kiud. Enamiku maailma puuvillast kasvatavad USA, Usbekistan, Hiina ja India. Neile järgnevad Brasiilia, Pakistan ja Türgi. Puuvill korjatakse ja selle kiududest
kedratakse niit, millest saab valmistada pehmeid ja õhku läbi laskvaid tekstiile. Niit on algul valge ja värvitakse tehases
sobivatesse toonidesse.

Sokkide valmistamine tehases

Kui soki disain on valmis mõeldud, valitakse välja sobivad niidid ja pannakse need sokikudumismasinasse. See on aega ja tähelepanu nõudev tegevus, kuna kõik disainielemendid tuleb silm silma järel masinasse kanda. Kudumismasinad töötavad ööpäev ringi, inimesed sokitehases töötavad vahetustega.

Triikimismasin

Sokk saab oma kuju

Kudumismasinast väljuv sokk on mõlemalt poolt avatud. Alles nüüd õmmeldakse ühekaupa kokku sokkide varbaosa. Kokkuõmmeldud sokid suunduvad pesumasinasse, kus neid loputatakse vastavalt kliendi nõudmistele 3–10 korda. Selle töö käigus viiakse sokiniidist välja üleliigne värvaine. Mida rohkem loputamiskordi, seda kvaliteetsem sokk.

Pestud sokid triigitakse. Selleks on omalaadsed lapikud metalljalad, mille otsa nad tõmmatakse. 10 sekundit sellise kuuma jala otsas annab sokile ta õige kuju.

Kuidas valmis sokid poodi jõuavad?

Sokid pakitakse käsitsi: seotakse paaridesse, kinnitatakse külge silt ja kleeps. Sokipaarid laotakse kastidesse ja ongi tootmisprotsess ühel pool. Sokipakid liiguvad Sokisahtli pealattu ning sealt edasi poodidesse, kus müüjad sokid piikidele ja riiulitele sätivad.

Nüüd sa tead, et Sokisahtli toodang ei ole mitte ainult mõnus ja värvikirev sokipaar su jalas, vaid midagi palju rohkemat – midagi sellist, millesse on 10–15 kätepaari enne sind panustanud.

Kuidas valmib sokk

Aga millest sokke ja sukkpükse üldse tehakse?

puuvill

Kõige populaarsemad materjalid

Bambuskangas (viskoos)

Hingav, vastupidav, pehme, antibakteriaalne ja kehatemperatuuri reguleeriv materjal. Suvel ta jahutab sind, talvel, vastupidi, annab sooja. Bambus ei vaja kasvamiseks ühtegi pestitsiidi ega väetist ning ta toodab teiste puuliikidega võrreldes 35% enam hapnikku. Bambust töödeldakse nii mehaaniliselt kui ka keemiliselt. Töömahuka mehaanilise protsessi tulemusel sünnib pehme, linase materjali sarnane kangas. Võrdlemisi palju lisaaineid nõudva keemilise protsessi käigus saadavat materjali seevastu nimetatakse „bambusest viskoosiks“ ja seda kiudu enam väga looduslikuks nimetada ei saa.

Puuvill

Pehme kiuline materjal, mille algmaterjal saadakse troopilistel ja lähistroopilistel aladel kasvavalt puuvillapõõsalt. Puuvillakiud kedratakse lõngaks või niidiks, millest valmistatakse pehmeid ja õhku läbi laskvaid tekstiile. Puuvill on tänapäeva rõivatööstuses kõige levinum looduslik materjal.

orgaaniline

Orgaaniline puuvill

Puuvilla, mida saab ilma pestitsiidide ja väetisteta kasvanud põõsastelt. Sellist puuvillakasvatust kohtab Indias, Türgis, Hiinas ja USAs. Orgaanilise puuvilla tootmine edendab ja tugevdab bioloogilist mitmekesisust, säästab nii maapinda kui ka farmerite tervist.

Merseriseeritud puuvill

Merseriseeritud puuvillale on omane tugevam läige, niisugune lõng on tavalisest puuvillalõngast tugevam ja kergemini värvitav. Materjal saadakse puuvilla töötlemisel keeruka keemilise protsessi käigus. Selline puuvill ei tõmbu kokku ega kaota nii kergesti vormi, samuti kahandab merseriseerimine valmistoote tupsuliseks minekut.

ümbertöödeldud niit

Jätkusuutlik materjal

Ümbertöödeldud niit

Tekstiilitööstuse ülejääkidest valmistatud materjal. Olenevalt kasutuseesmärgist lisatakse sellele polüestrit, puuvilla, akrüüli või viskoosi ning peenikeste kiudude sidumiseks ka kemikaale. Et ümbertöödeldud kiust lõnga teha, kasutatakse just selleks tarbeks valmistatud, open end ketrusmasina tehnoloogiaga masinaid. Ümbertöödeldud kiud on säästlik alternatiiv, mida saab tarvitada polstrite, vaipade, sameti, kootud riiete, sokkide, pleedide, puhastuslappide ja muu tootmisel.

nanofiiber

Uued tehnoloogiad

Nanofiiber

Nanofiiber-sukkpüksid saadakse nanokiust, mille valmistamisel kasutatakse elektroformeerimise meetodit. Sukkpüksikandjatele on tegu suurepärase uuendusega – nanokiust püksid on pehmed, kerged ja vastupidavad ning näivad jalas justkui teine nahk. Kuna neil ei hakka silmad kuigi kergelt jooksma, on nad hinnatud ka tantsijate seas.

3D-kude

3D-sukkpükste valmistamiseks kasutatakse uudset kolmedimensioonilist ehk 3D-kudet, mille puhul kudumine toimub ühtaegu nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt. Tulemuseks on väga ühtlase viimistlusega toode, mida iseloomustab hea venivus, sile välisilme ja siidine pehmus. 3D-sukkpüksid pole nii läbipaistmatud kui riidest retuusid, ent välimuselt ja kasutusvõimalustelt meenutavad neid. Populaarsed on ka jalalabata 3D-sukkpüksid.

Mõned ägedad sokid Sokisahtlist

Jäta vastus

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Selling socks with .
Sokisahtel © Copyright 2021. All rights reserved.
Close